fbpx Skip to main content

Kanal Tedavisi Nedir ?

Kanal tedavisi pulpasi ölmüş dşslerde veya çürğün pulpaya(dişin sinirlerine) kadar ulaştığı durumlarda bu bölgedeki damar ve sinirler paketinin temizlenip dişin kök ucuna kadar bir dolgu ile doldurulmasi işlemidir.

Kanal tedavisi esnasında ağrı duyar mıyım ?

Bu işlemler yapilirken lokal anestezi altında çalışıldığından hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Sadece bazı durumlarda anestezi yeterli gelmeyebilir bu durumda ilaç kullanılması gerekebilir, fakat bu çok nadir görülen bir durumdur.

Kanal tedavisi ile yüzde meydana gelen sislikler biribiriyle ilişkili midir?

Diş kökünün ucunda ve dişte meydana gelen nekroz kaynaklı enfeksiyonun kemik boyunca yayılması ve sonunda da kemığın tabakaları arasında birikmesiyle yüzde şişlik meydana gelebilir.Bu gibi durumlarda hemen bir diş hekimine gidip dişe müdahale edilmesinin sağlanması gerekir. Aksi takdirde bu tarz bir enfeksiyon septisemiye yol açıp daha ciddi sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Kanal tedavisi yapılmış bir dişte ağrı olabilir mi ?

Kanal tedavisi sirasinda enfeksiyonun tam olarak geçmeden yapılan dolumları takiben dişte ağrı ve şişlik ortaya çıkabilir.Bu gibi durumlarda hemen bir diş hekimine danışılmalıdır.

Aşırı harap olmuş, dolgu yapmanın zor olduğu dişler nasıl tedavi edilebilir ?

Aşırı harabiyet görmüş dişler kanal tedavisinin uygun sekilde tamamlanmasından sonra kök kanalından destek alan post sistemleri ile restore edilip üzerlerine kuron yapılabilir ya da direk olarak porselen onley (porselen dolgu) ile de restore edilebilir.

Bir Cevap Yazın

Close Menu