fbpx Skip to main content

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ağızdaki tampon diş çekiminden sonra 30 dakika ısırılmalıdır. Anestezinin etkisi geçene kadar(işlem bittikten sonra yaklaşık olarak 2 saat kadar) yemek içmek sakıncalıdır. İlk gün 24 saat süreyle sigara, alkol ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır.

Doktorunuzun önerisi üzerine ağrı kesici kullanabilirsiniz, çekim sonrası az da olsa ağrı olması normaldir.

Çekim sonrası ilk birkaç saat sızıntı şeklinde kanamanızın olması normaldir, bunu tükürmemeniz ve ters basınç oluşturacak şekilde hareket etmemeniz gereklidir. Aksi durumda yani yoğun bir kanama var ve çekim boşluğunuzdan ağız dolusu kan geliyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzla irtibata geçmeniz ya da acil durum için bir sağlık merkezine başvurmanız gereklidir.

Süt diş çekimi alttaki dişe zarar verir mi?

Zamanı geldiğinde yerini almak hareket eden daimi dişler üzerlerindeki süt dişlerinin köklerini eritirler ve süt dişi sallanmaya başlar. Hekim diş çekimi sırasında altındaki daimi dişe zarar vermemek için özen göstermelidir.

Diş eksikliğini gidermek için köprü protezin alternatifi var mıdır?

Evet. Diş implantları ile daha doğal ve estetik bir diş yapmak mümkündür. Fakat implant herkes için uygun olmayabilir. İmplant bir cerrahi operasyondur ve kişinin genel sağlık durumunun, çene kemiği seviyesinin iyi olması gerekir. Kişinin ağız hijyenin iyi olması da önemlidir. Bunların hepsinin dişhekiminiz tarafından değerlendirilmesi uygundur.

Bir Cevap Yazın

Close Menu